Images are copyrighted by their respective owner and you don’t have permission to download them. Grafiki są chronione prawami autorskimi,nie masz pozwolenia na ich pobieranie.

Close

THE TEMPLE OF HUMAN MIND

Odnalezione w trakcie pandemicznych porządków – pochodzące z 2007 roku – dwa ołówkowe szkice wykonane na skrawkach czarnego papieru. To dzięki nim przywołałem z pamięci ten zapomniany koncept.

„Świątynia Ludzkiego Umysłu” to quasi architektoniczny projekt wzniesienia budowli sławiącej ludzki intelekt. Powody jej powstania dobitnie uzasadnia mój tekst „Litania do ludzkiego rozumu”.

Bryła budynku w bezpośredni sposób nawiązuje do jego funkcji: to oparta na planie koła rotunda zwieńczona kopułą w kształcie mózgu. Jego formę od frontu przysłania „pozostawiony” czołowy fragment sklepienia czaszki. W gładki pierścień ścian budowli wcinają się – zorientowane wg kierunków świata – okrągłe otwory okien. Wejście główne stanowią uchylne skrzydła, wykonanej z grafitowego szkła dolnej części fasady.

Prowadzą one do monumentalnego wnętrza z koncentrycznym pierścieniem pokrytym białym marmurem kararyjskim. Dostęp do jego środka umożliwiają dwie bramy zorientowane na osi wschód – zachód. Nad główną, bliższą wejścia widnieje podświetlana inskrypcja „Cogito ergo sum” („Myślę więc jestem”). Ściany wewnętrznego pierścienia zdobią wygrawerowane i złocone nazwiska ponad 100 największych umysłów świata wraz z datami ich narodzin i śmierci. Ich chronologiczne rozmieszczenie w ośmiu kolumnach, pozostawia możliwość na dopisywanie kolejnych. Na osi wschód – zachód widnieją, jakby wtopione w marmurowy pierścień, dwa podświetlane emblematy świątyni. Jest nim szklany model mózgu udekorowany złotym wieńcem laurowym i rozmieszczony po środku nimbu ze skali zegarowej, oraz przecinających się strzałek czasu (z cyframi 6, 9) i przestrzeni (z literami N – północ i E – wschód). W centrum, z marmurowej posadzki wyrasta podświetlony od wewnątrz, obłożony onyksem walec z wciętą w niego wnęką mieszczącą muzyka wraz z kontuarem organowym. Instrument dopełniają – sterczące dookoła górnego brzegu walca – złote piszczałki, uszeregowane wedle wielkości w literę V.

Z wnętrza ich potrójnego pierścienia wyrasta olbrzymi szklany model rdzenia mózgu, iluminowany biało – niebieskim światłem. Jego refleksy z pewnością odbije pozłacane wnętrze kopuły, stanowiącej widzianą od środka złożoną strukturę mózgu. Nie jest ona jednorodna i pozostawia otwarte na zewnątrz prześwity, stanowiące dodatkowe źródło iluminacji.

Widok i budowa anatomiczna pnia mózgu (truncus cerebri).

Jednak główne oświetlenie budowli, zapewniają wspomniane cztery wielkie otwory okienne zamknięte kolorowymi witrażami. Ukazują one mózg w rzutach z trzech stron oraz jego przekroju wzdłużnym. Łacińskie opisy jego części, wyodrębnione dodatkowo kolorem, zostały zaczerpnięte wprost z rycin atlasu anatomicznego. Miejscem, z którego najlepiej można się napawać ich widokiem (jak i oglądem całości wnętrza) jest umieszczona na szczycie pierścienia wewnętrznego dookolna galeria, wraz z tarasem ulokowanymi nad bramą główną. Prowadzą na niego dwie symetrycznie rozlokowane i łagodnie nachylone rampy, pnące się wzdłuż zewnętrznych ścian owego pierścienia. Swój początek biorą one zaraz za drugą bramą, po jej lewej i prawej stronie.

Budowla posadzona jest na koncentrycznie rozchodzących się 64 schodach z czterema platformami. Istnieje także możliwość dostania się do jej wnętrza z poziomu gruntu. Umożliwiają to windy, do których prowadzą dwa półokrągłe tunele z wejściami na osi wschód – zachód. Za sprawą tego ostatniego, dotrzemy także do umieszczonej na jego końcu „Genius – cafe & restaurant”. Natomiast tunel wschodni zaprowadzi nas do biblioteki „da Vinci Library”.

„Świątynię ludzkiego umysłu” okala szeroki pas angielskiego trawnika, ograniczonego okalającymi traktami i przeciętego czterema alejkami z kruszywa. Stanowi on wyraźny kontrast, względem surowego wypalonego słońcem krajobrazu Wielkiego Kanionu Kolorado, nad którym to budowla świątyni się wznosi.

Wymiary:

wysokość ze schodami – 109 m
wysokość budynku – 98 m
wysokość rotundy zewn. – 49 m
wysokość rotundy zewn. – 49 m
wysokość szklanego pnia nerwowego – 55 m
wysokość pierścienia wewn. – 17 m.

Wszystkie realizacje 3D powstały dzięki współpracy z Michałem Sikorą, 2023.