Images are copyrighted by their respective owner and you don’t have permission to download them. Grafiki są chronione prawami autorskimi,nie masz pozwolenia na ich pobieranie.

Close

DRABINA JAKUBOWA

Pomysł oraz projekt (rysunek) „Drabiny Jakubowej” pochodzą z 1994 r.
Głównym elementem instalacji jest drewniany podest, wraz z metalowymi barierkami połączonymi z konstrukcją podtrzymującą ponad sześcio i pół metrową drabinę. Jej szczeblami są świetlówki przytwierdzone do ruchomego łańcucha, napędzanego silnikiem zamontowanym w dolnej części drabiny. On to, za pośrednictwem kół zębatych, sprawia iż łańcuch wraz ze świetlówkami przesuwa się miarowo ku górze do momentu, gdy zawinąwszy się na ostatniej zębatce na szczycie – zaczyna schodzić w dół. Jednak ten etap nie jest już widoczny, za sprawą zamontowanego „parawanu” z czarnej gumy. W efekcie, widzimy jedynie zapalające się u dołu jarzeniówki, które świecąc wędrują ku górze, by tuż przed zejściem w dół – zostać odłączone. Efektem dodatkowym w tych dwóch momentach jest krótkie migotanie światła neonówek. Aby z obu stron drabiny widzieć jedynie etap pięcia się źródeł światła ku górze, cały mechanizm łańcuchowy zostaje podwojony i zmontowany tak, by ukryć wewnątrz schodzące w dół wyłączone jarzeniówki.

Dodatkowymi elementami uzupełniającymi obiekt są:

  • zadaszona gablota z moim tekstem „Drabina Jakubowa”, 2022 (także w wersji angielskiej),
  • emaliowana tablica z cytatem z Biblii – fragment o śnie Jakuba (również po angielsku),
  • dwie emaliowane tablice wskazujące kierunek ruchu,
  • zadaszony, stary stereoskop skrywający projekcję 24 przykładów obrazów na przemian z grafikami, ukazujących temat snu Jakuba na przestrzeni historii sztuki.
  • cztery megafony odtwarzające utwór Tadeusza Kassattiego,

Dariusz Gorczyca, projekt, 2022, papier, ołówek, 29,6 × 21 cm.

Uzupełnieniem instalacji jest 150 par starych butów zamontowanych na metalowych podstawkach, rozstawionych w ścisłym porządku po jednej ze stron obiektu.

Całość dopełnia mój tekst „Drabina Jakubowa”, 2022.

Drabina Jakubowa – obiekt
Wymiary: 223 x 680 x 200 cm.

Wszystkie realizacje 3D powstały dzięki współpracy z Michałem Sikorą, 2023.

Rysunek – projekt instalacji
1994
technika: papier, ołówek, pastel, akryl
wymiary: 24,8 x 35,2 cm
sygnowany, datowany.